środa, maja 24, 2017

BESTIA - 20 lat DKF Piąty Element
RELACJA Z IMPREZY
Wszystkie strony

8 stycznia 1997 miał miejsce pierwszy seans EKF Marlon. Pokazaliśmy wtedy "Piwne rozmowy braci McMullen". EKF działał do 2002 roku. Po krótkiej przerwie wznowił dziłalność jako Klub Filmowy MDK. W odnowionym kinie Klub Filmowy działa opod nazwą Dyskusyjny Klub Filmowy Piąty Element. Jest członkiem Polskiej Federacji DKF. Spotkania odbywają się w każdy poniedziałek od października do końca maja o godz. 20.00.

Z różnych powodów impreza rocznicowa nie odbyła się w styczniu 2017, postaramy się to nadrobić w kwietniu i maju. Przygoptowaliśmy cykl imprez który zaczniemy 22 kwietnia 2017, o godz. 18.00 projekcją niemego filmu BESTIA. Główną rolę zagrała bedąca wtedy (1917 r.) na początku światowej gwiazdorskiej kariery Polą Negri. Muzykę - na żywo - wykona laureat Transatlantyka 2012, pianista Jacek Szwaj. W tematykę filmu wprowadzi publiczność Marcin Pigulak.

Bezpłatne wejścówki na spektakl odbierać można w kasie kina MDK od 3 kwietnia 2017.

Bezpośrednio po seansie w Galerii Miejskiego Domu kultury w Wągrowcu odbędzie się wernisaz wystawy obrazów Roberta Kukli zatytułowanej REŻYSERZY POLSCY.

„Bestia” 48 min., Polska 1917
reż.: Aleksander Hertz; zdj.: Witalis Korsak-Gołogowski;
wyk.: Pola Negri, Maria Dulęba, Witold Kuncewicz, Jan Pawłowski, Mia Mara

Muzyka: Jacek Szwaj. Prelekcja: Marcin Pigulak

Melodramat w całości nakręcony w Polsce, zrealizowany w najstarszej polskiej wytwórni filmowej „Sfinks”z Polą Negri – przyszłą gwiazdą Hollywood – w roli głównej. Bohaterką filmu jest młoda dziewczyna, ku rozpaczy rodziców spędzająca czas w towarzystwie apaszów, wśród których jest jej ukochany – Dymitr. Po kłótni z rodzicami ucieka z domu. W hotelu podstępnie upija swojego kochanka, okrada go i porzuca. Postanawia rozpocząć samodzielne życie i zatrudnia się jako tancerka w kabarecie, w którym poznaje bogatego przemysłowca Aleksego i nawiązuje z nim romans. Dziewczyna nie wie, że Aleksy jest żonaty, a upokorzony Dymitr planuje na niej zemstę.

Muzykę do filmu wykona Jacek Szwaj

Urodzony w 1985 roku pianista, kompozytor i pedagog. Studiował fortepian jazzowy na Akademiach Muzycznych w Katowicach i Poznaniu. W tej ostatniej kształcił się też jako dyrygent chórów i zespołów kameralnych. Jako pianista jazzowy brał udział w wielu festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, głównie z projektami Hanna Banaszak, Jacek Szwaj Trio, Uluru czy Flou. Jest również kompozytorem piosenek, muzyki do filmów, dokumentów telewizyjnych i produkcji reklamowych. Otrzymał pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie improwizacji do filmu Instant Composition Contest w ramach festiwalu Transatlantyk w 2012 roku.
Jako dziennikarz muzyczny pracował we wrocławskich rozgłośniach radiowych, obecnie prowadzi muzyczną rubrykę w motoryzacyjno – lotniczym magazynie Wiraże.
Prowadzi także klasę fortepianu jazzowego w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Koninie.
Wkrótce ukażą się dwa albumy: solowy, z muzyką inspirowaną filmem i klasycznymi kompozytorami oraz nowy album Jacek Szwaj Trio w składzie: Jacek Szwaj/Damian Kostka/Mateusz Brzostowski.

R o b e r t     K u k l a

REŻYSERZY  POLSCY

Robert Kukla, ur.1968 r., absolwent Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Artystyczno-Pedagogicznym (1995 r.). Zajmuje się malarstwem, scenografią teatralną, projektowaniem graficznym, street artem oraz prowadzi zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Pracownik Świdnickiego Ośrodka Kultury na stanowisku instruktora do spraw propagowania plastyki i fotografii. Organizator wielu wystaw i imprez artystycznych. Stypendysta Miasta Świdnicy (2008 r.). Autor wystaw indywidualnych oraz uczestnik wielu wystaw zbiorowych w prestiżowych instytucjach wystawienniczych w Polsce.

Cykl malarski pod tytułem „Reżyserzy polscy” to zestaw kilkudziesięciu portretów - subiektywnie wybranych przez autora - twórców filmowych, począwszy od najwybitniejszych twórców polskiej kinematografii powojennej, jak W. J. Has, A. Munk, A. Wajda czy J. Kawalerowicz, poprzez reżyserów pracujących również poza krajem: R. Polański,  J. Skolimowski, A. Żuławski, A. Holland, L. Majewski, czy osiągających ogromne sukcesy za granicą z filmami rodzimymi: K. Kieślowski, K. Zanussi, J. Hoffman, aż po młodszą generację artystów jak np.: M. Szumowska i W. Smarzowski. Prace wykonane są  na papierze i tekturze, często wielowarstwowe, za pomocą rozmaitych technik, łączonych ze sobą. Wizerunki reżyserów malowane są - na podłożu  wielokrotnie pokrywanym farbami ściennymi -  akrylami, pastelami suchymi i tłustymi, wreszcie sprayami.
Wystawa  - rokrocznie wzbogacana o następne portrety - prezentowana była wielokrotnie podczas Festiwalu Reżyserii Filmowej, odbywającego się w latach 2006 – 14 w Świdnicy oraz we Wrocławiu, Myślenicach i Kołobrzegu. Jej prezentację w Wągrowcu przygotowała Agencja Zegart.

Gwiazdy
Power Rangers