środa, sierpnia 23, 2017

KONKURS FILMOWY ROZSTRZYGNIĘTY

XIV Konkurs Filmowy „5 Minut z życia codziennego”

i Warsztaty Filmowe „Wokół AMATORA”

Koncertem zespołu „Pustki” zakończyły się kolejne ogólnopolskie Warsztaty Filmowe. Tym razem tematem przewodnim była postać Krzysztofa Kieślowskiego i jego „Amator”. Przybyli z całej polscy niezależni twórcy filmowi, uczestnicy Warsztatów i konkursu  „5 minut z życia codziennego” obejrzeć mogli kilka filmów o Krzysztofie Kieślowski i porozmawiać z ich autorami: Grażyną Banaszkiewicz i Krzysztofem Wierzbicki oraz Mikołajem Jazdonem - filmoznawcą, prof. UAM,  autor filmu "Ostatnie spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim" (1996) i Jacek Turalik - odtwórcą roli Buczka w „Amatorze”.

Więcej zdjęć/Relacja fotograficzna ------>

Nagrodę publiczności XIV Konkurs Filmowy „5 Minut z życia codziennego” w wysokosci 500 zł oraz Statuetkę „Piramida Rotmistrza Łakińskiego” otrzymali Maciek Kunach i Monika Drożdż za film „1981”.

Jury w składzie: Grażyna Banaszkiewicz (dziennikarka, reżyser filmowy) – przewodnicząca jury, Mikołaj Jazdon (filmoznawca), Krzysztof Wierzbicki (reżyser filmowy), Jacek Turalik (animator kultury), po obejrzeniu 29 filmów 33 autorów postanowiło przyznać nagrody ufundowane przez: Miejski Dom Kultury w Wągrowcu i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Nagroda główna konkursu - Grand Prix wartości 1000 zł oraz Statuetka „Piramida Rotmistrza Łakińskiego” ufundowane przez Burmistrza Miasta Wągrowca zdobyły Monika Mocarska i Karolina Karwowska za film „ŻYCIE JEST PIĘKNE”.
II nagrodę o wartości 600 zł otrzymały Grażyna Kopeć i Magda Karel za film „KOBIETY”.
III nagrodę o wartości 400 zł otrzymuje Krzysztof Styrna za film MIŁOŚĆ „LOVE”.
Wyróżnienie MDK 200 zł otrzymują Anna Beata Barańska i Michał Barański za film „UTRACONE CIEPŁO”.
Wyróżnienie MDK 200 zł otrzymuje Nikodem Biegowski za film „ZEMSTA KRWIOŻERCZEGO ROWERU”.
Wyróżnienie WBPiCAK (rzeczowe) otrzymują Franciszek Arciszewski, Olimpia Zwierz, Patrycja Bartczak, Kacper Filipek, Kajetan Nowak, Albert Szymkowiak za film „DROGA”

Nagrodę specjalną Dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Wagrowcu za najlepszą animację - wykonanie spotu promocyjnego - usługi na rzecz MDK o wartości 500 zł otrzymuje Maciek W. Sławuski za filmy „A DAVID MACKO” i „KADR Z NOCY”.

Wyróżnienie Honorowe za zachowanie od zapomnienia historii wyjątkowego miejsca otrzymali Henryk Latusek, Maria Baron i Szymon Bieniek za film „DIOBLI MŁYN”.

Imprezie towarzyszyły przegląd filmów MFF Etiuda&Anima, filmy zaprezentowała Marta Chwałek, organizatorka krakowskiego festiwalu oraz wystawa fotografii dokumentalnej Mariusza Foreckiego „W pracy”
Organizatorzy dziękują Edgaerowi Heinpwi, który z wielką kulturą i na najwyższym poziomie profesjonalizmu zapowiadał kolejne punkty programu.
(Lech Szymanowski)