sobota, marca 25, 2017

Melpomena 2010 - Grand Prix dla Teatru Variété

Teatr Variete pracujący w Miejskim Domu Kultury w Wagrowcu pod kierownictwem Katarzyny Kuczerepy Budzyńskiej zdobył główna nagrodę Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Młodzieżowych Melpomena w Środzie Wielkopolskiej.

Młoda grupa zdobyła najważniejsze nagrody:

• Grand Prix w VII Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Młodzieżowych Melpomena 2010
  • Wyróżnienie dla Patrycji Serwatki za rolę Pana Dyrektora
  • Nagrodę dla Katarzyny Kuczerepy-Budzyńskiej za inscenizację i reżyserię spektaklu "6457"

W spektaklu pt "6457" zrealizowanym na podstawie dramatów Harolda Pintera "Samoobsługa" i "Cieplarnia" wystąpili:
Krzysztof Bobrowski
Zuzanna Dzwoniarska
Daria Stasiak
Ewa Serwatka
Patrycja Serwatka
Marta Sobczak

Obsługą techniczną zajęły się:
Sara Agacińska
Magdalena Kunke
Maja Nowak

Zdobycie głównej nagrody w Środzie Wielkopolskiej jest dla zespołu szczególnie ważne ze względu na profesjonalne jury, które nie szczędziło pochwał kierowanych w stronę wszystkich aktorów oraz reżyserki. Dostrzeżono przede wszystkim wysoki poziom aktorstwa młodych ludzi, dobry dobór aktorów do ról, zgranie zespołu, przemyślaną kompozycję przedstawienia, wykorzystanie rekwizytów, grę muzyki w spektaklu oraz dobry scenariusz.

Melpomena, czyli Ogólnopolski Konkurs Teatrów Młodzieżowych, organizowana była w Środzie Wielkopolskiej w dniach 18-20 listopada 2010 po raz siódmy. Rywalizowało ze sobą 15 zespołów ocenianych przez aktywnych twórców kultury poznańskiej: przewodniczącą Komisji Artystycznej Melpomeny, panią Małgorzatę Łodej-Stachowaiak, panią Luizę Szumiło i pana Piotra Dobrowolskiego.
Małgorzata Łodej-Stachowiak jest aktorką Teatru Nowego w Poznaniu, wcześniej - Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze i Teatru Lalek we Wrocławiu. Ukończyła PWST we Wrocławiu, ma na koncie liczne ważne role takie jak: Ofelii, Antygony, Anieli w "Ślubach Panieńskich" i Klary w "Zemście" Fredry, Księżnej w "Szewcach" Witkacego, Pani w "Pieszo" Mrożka, Fiametty w "Dekameronie", Królowej Marii w "Król umiera, czyli ceremonie" Ionesco, Lindy w "Zagraj to jeszcze raz Sam" Woodego Allena, Elwiry we "Fredro dla dorosłych", Felicji w "Pułapce" Różewicza.
Piotr Dobrowolski jest natomiast doktorem nauk humanistycznych UAM w Poznaniu, literaturoznawcą, estetykiem i teatrologiem. Obecnie pełni funkcję adiunkta w Zakładzie Estetyki Literackiej  IFP UAM w Poznaniu. Studiował w Dartington College of Arts w Wielkiej Brytanii na kierunku Performance Practices MA w zakresie teatru, nowych mediów i kultury audiowizualnej. Jako reżyser i aktor międzynarodowego teatru Drop in the Ocean występował w kilku krajach Europu. Jest również aktywnym obserwatorem i krytykiem najnowszych środków przekazu, mediów masowych, kultury popularnej.
Luiza Szumiło jest pedagogiem, muzykiem, energoterapeutą, instruktorem improwizacji ruchu i symboliki ciała. Uczyła się klasycznej, alternatywnej i terapeutycznej formy teatru, tańca i śpiewu w szkołach muzycznych, środowiskach pogrotowskich, na warsztatach Olgi Szwajger, u Atsushi'ego Takenouchi, u aktorów Jolanty Cynkutis, Khalida Tyabij, Katarzyny Pawłowskiej, u dr Detlefa Kapperta a także na innych warsztatach pracy z ciałem organizowanych m. in. przez Polskie Stowarzyszenie Choreoterapii w Poznaniu.
Organizatorzy Melpomeny zaproponowali uczestnikom warsztaty teatralne: "Teatr Improwizacji z elementami tańca butoh" oraz "Pisanie (sobie roli). Warsztat na scenie". W ramach konkursu odbył się Wieczór Impro, którego głównym celem była przede wszystkim dobra zabawa, pokaz spektaklu "Kabaret tylko dla mężczyzn" w wykonaniu poznańskiej Grupy Bez VAT. W sobotę po zakończeniu konkursu odbył się spektakl "Trash story albo sztuka (nie)pamięci" w wykonaniu Teatru Ateneum z Warszawy.

sob mar 25
sob mar 25