poniedziałek, czerwca 26, 2017

Młode Miasto Festiwal Sztuk Alternatywnych

OPIS INICJATYWY

"Młode Miasto" to nazwa Festiwalu Sztuk Alternatywnych, który odbył się w dniach 26.06.2009 - 05.07.2009, festiwalu pomyślanego jako impreza cykliczna, w której uczestniczy wiele podmiotów życia kulturalnego i społecznego oraz osoby fizyczne. Święto energii, możliwości, chęci, twórczości, współpracy.

"Sztuki alternatywne" w tytule festiwalu, bo współpraca to dziś alternatywa dla rywalizacji, bo alternatywą dla sztucznych dźwięków jest żywa muzyka, bo alternatywą dla bez-myślenia może być twórczość (nie zawsze radosna).

Letni festiwal był imprezą zorganizowaną wspólnie przez wiele instytucji. Liczył się każdy uczestnik, każda instytucja, każde stowarzyszenie, każda osoba. Obok Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu i Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, festiwal organizowali: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej, Organizacja Przyrodnicza "Kania". W festiwalu wzięły udział także stowarzyszenia spoza Wągrowca - Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Effata z Piły, Stowarzyszenie "Bliżej Siebie i Natury z Lubasza", Stowarzyszenie Nowe Horyzonty z Poznania, czy Stowarzyszenie Arte Unite z Dziadowic. W festiwalu uczestniczyły osoby fizyczne - grupa młodzieży tworząca wolontariat - "Zielone brygady". Młode miasto - znaczy więc także "miasto współpracujące".

Festiwal to dużo muzyki. Rozpoczął się koncertem Lao Che i Masala Soundsystem, a zakończył Festynem Cysterskim i wspólnym projektem Voo-Voo Haydamaky. Pomiędzy nimi odbyły sie występy Armii, Pawła Czekalskiego i Jacka Kleyffa, grup: Osjan, Kwartet Jorgi i Orkiestra na Zdrowie, koncerty wągrowieckich zespołów: PRiN, Nude Ants, White Garden. Do muzyki - warsztaty muzyczne, kino plenerowe, warsztaty "kontakt - improwizacji" i spotkania poświęcone ekologii, tradycji i edukacji - bo pod hasłami "tradycja, edukacja, ekologia", tegoroczny festiwal był organizowany.

W ramach festiwalu odbyło się również spotkanie poświęcone wolontariatowi - zajęcia poprowadzili koordynatorzy ze Stowarzyszenia Jeden Świat (Polski Oddział Service Ciwil International).

Festiwalowi towarzyszyły także wsytawy plenerowe, które zaprezentowało Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Effata z Piły. Wystawy były poświęcone fotografii przyrodniczej i polskiej drodze do wolności.

ZOBACZ FOTORELACJE!