poniedziałek, marca 27, 2017

O!PLA - Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji

Nie od wczoraj wiadomo, że tytuł Królowej Polskiej Kinematografii należy się Animacji. Żadna inna technika filmowa nie przyniosła takich i tak wielu zaszczytów polskiej kulturze, jak właśnie Ona. W okresie swojej największej świetności, w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, zjawisko zwane Polską Szkołą Animacji, było jedną z najlepiej rozpoznawalnych na świecie marek polskiej sztuki, zaś ilość sprzedanych za granicę licencji zapewnił polskiemu filmowi animowanemu pozycję najlepszego artystycznego towaru eksportowego. Przed ’89 rokiem polska publiczność była tego świadoma, gdyż za sprawą tzw. „dodatków” prezentowanych w kinach przed pełnometrażowymi filmami, miała możliwość śledzenia na bieżąco kolejnych dokonań naszych wspaniałych artystów i prężnie działających studiów w Bielsku-Białej, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. W nowych, kapitalistycznych realiach, ta chlubna tradycja promocji krótkiego metrażu odeszła do lamusa. W efekcie polska publiczność kinowa straciła kontakt z jedną z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki – autorską animacją dla dorosłych, która obecnie, co i rusz potwierdza swoją zasłużoną pozycję w Królestwie Polskiej Kinematografii, broniąc – nie raz jako jedyna – jej dobrego imienia. Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA jest pierwszą próbą odzyskania kontaktu i odbudowania relacji pomiędzy autorską animacją dla dorosłych a polskim widzem.

POKAZY KONKURSOWE

Ponieważ zasadniczym celem festiwalu będzie promocja polskiej animacji, jego podstawę stanowić będzie konkurs polskiej animacji dla dorosłych przeprowadzony w kilkudziesięciu Polskich miastach. Do konkursu przyjęte zostały filmy animowane zrealizowane po 1 stycznia 2011 roku w dowolnej technice animacyjnej i nie przekraczające 30 minut. Filmy prezentowane będą w trzech kategoriach: profesjonalnej, szkolnej i offowej (nieprofesjonalnej, amatorskiej). Co istotne: w konkursie jurorami będą sami widzowie biorący udział w projekcjach. Głosy przez nich oddane będą zsumowane, a następnie wyliczone procentowo zgodnie z wielkością frekwencji w każdym z miast uczestniczących w festiwalu. Powierzenie widzom decydującego głosu w konkursie będzie nie tylko atrakcyjną zachętą do aktywnego uczestnictwa w festiwalu, ale także stanowić będzie istotny sygnał dla producentów i twórców, którzy liczą się ze zdaniem widzów. Finał festiwalu, podczas którego poznamy laureatów ogólnopolskiego konkursu, odbędzie się w terminie 7-9 czerwca 2013 roku w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

POKAZY TOWARZYSZĄCE

Celem projektu jest nie tylko jak najszersza prezentacja i promocja współczesnej polskiej animacji, ale także wskazanie jej związków z Polską Szkołą Animacji, stanowiącą dla dzisiejszych twórców źródło nauki, a niejednokrotnie także twórczej inspiracji. Trudno wyobrazić sobie lepszych patronów pierwszej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji, niż Jan Lenica i Walerian Borowczyk, od których zaczyna się tzw. nurt autorski w polskim filmie animowanym. W 2013 świętujemy  90. urodziny Waleriana Borowczyka i 85. urodziny Jana Lenicy. I to właśnie twórczość filmową m.in. tych dwóch artystów przypomnimy w ramach dwuczęściowego przeglądu 55-lecie Studia Miniatur Filmowych z Warszawy. W programie przeglądu znajdą się najważniejsze dzieła skierowane do widzów dorosłych z ponad półwiecznej historii „Miniatur”. Współczesną polską animację reprezentować będzie Monika Kuczyniecka, autorka znakomitych plastelinowych animacji, m.in. popularnych i nagradzanych teledysków dla Czesław Śpiewa, Dagadana, Bajzel czy Voo Voo. Wśród pokazów towarzyszących znajdzie się również „Droga na drugą stronę” – pełnometrażowy animowany film dokumentalny nakręcony przy użyciu mieszanych technik animacji oraz „Świteź” – animowana adaptacja romantycznej ballady Adama Mickiewicza – apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei. W programie nie zapomnimy także o najmłodszych widzach, na których czekać będą zestawy najnowszych polskich animacji dla dzieci oraz klasyczne bajki ze Studia Miniatur Filmowych.

pon mar 27
pon mar 27