wtorek, czerwca 27, 2017

VI FESTIWAL FILMÓW NIEZALEŻNYCH

"5 minut z życia codziennego"

Warsztaty filmowe

W dniach 6-12 lipca w MDK w Wągrowcu odbyły się Warsztaty Filmowe i Konkurs Filmów niezależnych "5 minut z życia codziennego".
W warsztatach filmowych wzięło udział 22 uczestników - filmowców amatorów z całej Polski.Idea warsztatów było wykonanie i przygotowanie do projekcji  prostych filmów dokumentalnych. Zajęcia odbywały się w trzyosobowych grupach składających się z reżysera, operatora kamery i montażysty.

Zajęcia dotyczyły prac nad scenariuszem, obsługi kamer, montażu i udźwiękowienia filmów.
Ponadto w programie warsztatów znalazły się pokazy klasycznych dokumentów filmowych (m. in.: Dziga Wiertow - Człowiek z kamerą, K. Kieślowski - Gadające Głowy, Z punktu widzenia nocnego portiera,  Mondo Cane (Paolo Cavara   Gualtiero Jacopetti, Gualtiero Jacopetti) i wiele innych
Warsztaty prowadził reżyser i dziennikarz Jerzy Jernas, wśród wykładowców znaleźli się Janusz Piwowarski - operator kamery, Lesław Wilk - scenarzysta i Eryk Skotarczyk - montażysta.
zajęcia były bardzo intensywne, odbywały się od g. 9 rano do późnych godzin nocnych.

W wyniku tych prac powstały krótkie filmy z których 4 zgłoszone zostały do VI Konkursu Filmów Niezależnych "5 minut z życia codziennego".

Imprezy towarzyszące festiwalowi: Spotkanie z grupą "Filmowe Podlasie Atakuje", pokazy najlepszych filmów z festiwali UNICA i Off Cinema' 2008, pokaz filmu "Gorączka złota" z muzyka grana na żywo przez zespół PRiN

Do 6 edycji konkursu filmów niezależnych zgłoszonych zostało filmów 21 filmów 13 autorów.
Pozim festiwalu był wyższy niz w latach poprzednich. Lauretata głownej nagrody (Tomasz Pawlak) jury wyłoniło jednogłośnie.

Patronat mediany nad imprezą objęli Telewizja Polska Poznań i "Tygodnik Wągrowiecki".
Informacje znajdowały sie na wielu stronach i portalach internetowych: Federacji Filmu Niezależnego, Independent,

Projekt dofinansowany był przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorem była Biblioteka Wojewódzka i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Koordynatorem projektu był Lech Szymanowski.