Zbigniew Urbanyi. "ZDOBYWCY PÓŁNOCY". Wystawa fotografii

wystawa fotografii 17.09 > 16.10.2022

Galeria Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu, ul. Kościuszki 55

Otwarcie wystawy 17.09.2022 / 17.00

Wystawa fotografii Zbigniewa Urbanyiego stanowi zbiór unikatowych zdjęć z których większość nie była dotąd nigdzie publikowana. Stanowi ona zapis pionierskich rejsów jachtu s/y Euros wybudowanego w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Bydgoszczy. Aparat fotograficzny w rękach wprawnego dziennikarza stanowi doskonałe narzędzie do dokumentacji zdarzeń towarzyszących morskim wyprawom. Na fotografiach znajdziemy więc nie tylko imponujące rozmachem krajobrazy Islandii, ale też życie codzienne członków załogi. Całość stanowi unikatowy wycinek historii polskiego żeglarstwa oceanicznego.

Wystawa udostępniona przez Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy

Zbigniew Urbanyi (1931-2004)

Dziennikarz, marynista, żeglarz (jachtowy sternik morski), pisarz i działacz społeczny. Jako dziennikarz związany był z Ilustrowanym Kurierem Polskim i Gazetą Pomorską, ale jego artykuły pojawiały się również w „Sporcie", ,,Żaglach", ,,Świecie Żagli" i innych czasopismach poświęconych marynistyce. Z jego inicjatywy powstała m.in. odbywająca się cyklicznie  od 1992 roku impreza pod nazwą „ Wielka Wioślarska" o Puchar Brdy". Autor licznych książek o tematyce morskiej i o ludziach związanych z morze. W uznaniu zasług na polu aktywności społecznej i jego nieocenionej działalności jako aktywnego animatora życia sportowego w mieście, 23 września 2009 roku, decyzją Rady Miasta Bydgoszczy lewostronnemu nadbrzeżu Brdy, na odcinku od Mostu Bernardyńskiego do Mostu Sulimy-Kamińskiego nadano imię Zbigniewa Urbanyiego.

28-Urabany - wystawa - wybór (29).jpg pobierz
27-Urabany - wystawa - wybór (28).jpg pobierz