"Kółko i krzyżyk" - wystawa malarstwa Roberta Kukli
Opublikowano 10.12.2022 17:05

"Kółko i krzyżyk", to wystawa malarstwa Roberta Kukli. Tworzą ją niezwykle atrakcyjne wizualnie portrety krzyży pokutnych z terenu powiatu świdnickiego. W tym rejonie znajduje się jedno z największych zagęszczeń krzyży pokutnych w Polsce. Prace wykonane są techniką akrylu na płótnie, na krosnach w kształcie krzyży. Wystawę uzupełniają namalowane, przeskalowane guziki ze strojów średniowiecznych znalezione w ziemi techniką akrylu na płytach o średnicy ok. 80 cm oraz obrazy Roberta Kukli.

Wystawa prezentowana była w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu od 10.12.2022 do 30.01.2023.

-----

Robert Kukla ur. 1968. Świdniczanin. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, projektowaniem graficznym, street artem, muralami, prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Nauczyciel. Pracownik Świdnickiego Ośrodka Kultury na stanowisku instruktora d/s plastyki i fotografii. Organizator i kurator wielu wystaw, plenerów, warsztatów i imprez artystycznych. Stypendysta Miasta Świdnicy (2008), laureat Nagrody Prezydenta Miasta Świdnicy w Dziedzinie Kultury (2015), laureat I Nagrody na Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu.

Niektóre wystawy indywidualne:

2022- Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

2022- Muzeum Regionalne w Jaworze

2021- Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

2020- Muzeum Ziemi Mińskiej

2019- Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA

2019- Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie

2017- Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

2017- Galeria Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu

2016- Muzeum Regionalne w Myślenicach

2015- Galeria Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu

2015- Centrum Kultury w Połczynie Zdroju

2009- Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy

2008- BWA „Zamek Książ”

2003- Galeria Miejska w Trutnovie (Czechy)

---

Krzyże pokutne – krzyże fundowane przez zabójcę w wyniku postanowień niektórych umów pojednawczych z rodziną zabitego.

Zwyczaj ten przywędrował do Polski z zachodu, a panował w niej prawdopodobnie od XIII w. do poł. XIX w. Na przestrzeni wieków krzyże zmieniały swój wygląd oraz formę. Z dokumentów wynika, że prawo to obowiązywało na terenie Śląska od roku 1301 do ok. 1500, w niektórych okolicach trwało nawet do 1615 r. Tradycja stawiania krzyży pokutnych przetrwała jeszcze długie lata, spotykało się stawianie już nie przez zabójcę, ale przez rodzinę zmarłego, tragicznie zamordowanego, dla uczczenia pamięci ofiary i tragedii. Krzyże pokutne wykonane były z surowca znajdującego się w pobliżu miejsca tragedii, tam gdzie w średniowieczu wydobywano granit, np. Sobótka, Strzelin – stawiano krzyże i kapliczki z granitu, a tam gdzie znajdowały się złoża piaskowca jak: Bolesławiec, Lwówek – wykuwano krzyże z miejscowego materiału, wykorzystując również głazy narzutowe. Krzyże pokutne, mają w swej surowej formie wyryte wizerunki narzędzi , którymi, o zgrozo, dokonano zbrodni. Możemy spotkać miecze, szable, łopoty, widły, topory, oszczepy, dzidy, sztylety, strzały.Dolny Śląsk jest najbogatszym w tego rodzaju zabytki regionem Polski a najwięcej ich znajduje się w okolicach Wałbrzycha i Świdnicy, skąd pochodzi autor wystawy "Kółko i krzyżyk."

kuklaIMG-1171.jpg pobierz
kuklaIMG-1172.jpg pobierz