'

XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE

XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE

Serdecznie zapraszamy na XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE, który odbędzie się również w naszym mieście!

10 sierpnia 2024 r. o godz. 16:00 spotkamy się w wągrowieckim Amfiteatrze, w którym czekają na Państwa:
16:00 – Warsztaty zielarskie „W ziołowym zakątku”
18:15 – Warsztaty ludowe dla dzieci
18:30 – Koncert

Japonia – Japoński Klub Bębniarski „KOKYO” Liceum Konko Toin High

Japoński Klub Bębniarzy „KOKYO” to zespół muzyczny pochodzący z Osaki. Istniejąca już od 24 lat grupa zrzeszająca muzyków, specjalizuje się w sztuce gry na tradycyjnych bębnach. Nazwa „KOKYO” symbolizuje pasję dla sztuki Taiko, która ma sięgać w głąb serc słuchaczy. Grupa prezentuje szeroki repertuar tradycyjnej muzyki, od utworów dynamicznych do spokojnych i delikatnych dźwięków bębnów. Wiele utworów odnosi się do różnorakich emocji. Zespół przede wszystkim występuje na lokalnych festiwalach, ale również w domach opieki. „KOKYO” ma za sobą także występy zagraniczne. Dźwięk tradycyjnej muzyki Japońskiej usłyszano już w Szwajcarii, Francji czy na Tajwanie.

Kenia – Muzyczno-taneczna Grupa “Pith of Africa”

Grupa powstała w 1998 roku, jako Społeczna Grupa Ekologiczna, a następnie w 2003 została przekształcona w grupę kulturalną, działającą pod Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa. Grupa współpracuje także ze społecznościami lokalnymi oraz instytucjami międzynarodowymi. Grupa prezentuje tradycyjne kenijskie i afrykańskie tańce. W swoim repertuarze posiada tańce i obrzędy powitania nowego życia, a także ukazujące ducha wspólnej pracy oraz przebaczenie.

Peru – Stowarzyszenie Kulturalne “Identidad Peru”

Stowarzyszenie zostało utworzone w 1993 roku w celu badania, ochrony i szerzenia tradycyjnej kultury Peru. Od chwili powstania reprezentuje kraj na licznych międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Ameryce i Europie. W ostatnich latach odwiedzili Portugalię, Hiszpanię, Włochy, Niemcy, Belgię, Anglię, Holandię i Francję, zdobywając dwie nagrody na światowym konkursie folklorystycznym w Dijon w 1996 roku. Głównym celem zespołu jest rozpowszechnianie miłości do swojej kultury, a także promowanie integracji ludzi z całego świata poprzez taniec. Grupa swoim repertuarem ukazuje charakterystykę dla regionu wybrzeża, gór oraz lasów deszczowych Amazonii.

Kolumbia – Grupa Taneczna “QUETZAL”

Grupa została utworzona w 2002 roku, pod pieczą Emersona Faritha Fandiña Orozcosa. Posiada ponad dwudziestoletnią historię promowania tradycji i kultury kolumbijskiej. Grupa swoim tańcem stara się, aby publiczność kojarzyła Kolumbię z jej kulturowymi walorami. “Quetzal” jest jedną z ważniejszych grup tanecznych w stolicy Kolumbii. Artyści prezentowali się na wielu scenach, zarówno uświetniając ważne wydarzenia kulturalne w kraju oraz biorąc udział w międzynarodowych festiwalach.

Czarnogóra – Zespół Folklorystyczny „Aluminium”

Zespół Folklorystyczny „Aluminium” to wywodząca się z Czarnogórskiej Podgoricy grupa 140 tancerzy i muzyków, ukazująca swoją kulturę, poprzez taniec oraz tradycyjną muzykę. Zespół istnieje od 1975 roku i od tamtego czasu koncertował już w prawie każdym europejskim państwie, a nawet poza granicami naszego kontynentu, jak chociażby w Chinach czy Argentynie. Grupa znajduje się w gronie najlepszych zespołów czarnogórskich, o czym świadczy duża liczba nagród zebrana na przestrzeni lat. Choreografie przygotowane przez „Aluminium” są pełne temperamentu i dynamiki, a wszystko to prezentowane jest w tradycyjnych strojach, które uważane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. W programie Zespołu nie brakuje również tańców innych narodowości zamieszkujących Czarnogórę.

Gruzja – Zespół Folklorystyczny “Bolneli”

Zespół Gruzińskich Tańców Narodowych „Bolneli” powstał w 1992 roku w jednym z rejonów Gruzji Kvemo Kartli, w regionie Bolnisi. Nazwa „Bolneli” został zaczerpnięty ze 600 letnich źródeł historycznych, a odnosi się do grupy wojowników nazywanych „Bolneli”. Zespół wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych festiwalach, zdobywając przy tym liczne nagrody. Grupa została wyróżniona na festiwalach w krajach takich jak Cypr, Bułgaria, czy Francja. Ponadto „Bolneli” został laureatem Złotego Orła Gruzińskiej Państwowej Filharmonii podczas Młodzieżowego Festiwalu Telewizyjnego. Zespół oprócz brania udziały w międzynarodowych festiwalach, ukazuje również folklor charakterystyczny dla kraju angażując się w wydarzenia lokalne oraz państwowe.

Polska – Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej “Połoniny”

„POŁONINY” to reprezentacyjny zespół artystyczny Politechniki Rzeszowskiej i miasta Rzeszowa. Powstał w listopadzie 1969 roku. W skład liczącego ponad 100 osób zespołu wchodzą grupy taneczne, grupa wokalna oraz kapela, a jego trzon stanowią studenci Politechniki Rzeszowskiej. Do chwili obecnej zespół dał ponad 2 000 koncertów w kraju i za granicą. W swoim repertuarze prezentuje głównie folklor ziemi rzeszowskiej oraz polskie tańce narodowe, a także tańce innych regionów.

„POŁONINY” reprezentowały Polskę na wydarzeniach o randze światowej. Były to obchody JUBILEUSZU 3000-lecia JEROZOLIMY w Izraelu w 1995 r. i I Światowa Folkloriada w Holandii w 1996 r. Najważniejszym osiągnięciem zespołu jest nagroda i medal im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” oraz odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Zespół Tańca Ludowego „Poznań” Akademii Wychowania Fizycznego – Gospodarz

ZTL „Poznań” AWF istnieje już od 1982 roku. Od momentu powstania do chwili obecnej jego kierownikiem artystycznym i choreografem jest Dariusz Majchrowicz. Od tego czasu przez zespół przewinęły się setki entuzjastów folkloru. Celem działalności i misją grupy jest podtrzymywanie zanikającego folkloru, tradycji ludowych różnych regionów Polski oraz czerpania ogromnej przyjemności i satysfakcji z tych działań. Zespół prezentuje wszystkie polskie tańce narodowych, repertuar zespołu obejmuje także znajomości tańców z 18 regionów: m.in. tańce rzeszowskie, wielkopolskie, lubelskie, opoczyńskie, łowickie czy kaszubskie. Szczególnie ważnym elementem, który dodatkowo uatrakcyjnia występy tancerzy, są wielobarwne stroje ludowe. Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF od 24 lat jest gospodarzem Światowego Przeglądu Folkloru „Integracje” co roku w sierpniu zapraszając do Wielkopolski zespoły ludowe z całego świata.

Skip to content