'

Jazz w rodzinnym mieście

Jazz w rodzinnym mieście

Dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miejski Dom Kultury w Wągrowcu znalazł się na liście ośrodków, które otrzymały dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ​w ramach programu Edukacja kulturalna.
Pozyskane środki pozwolą na zrealizowanie projektu pt. „Jazz w rodzinnym mieście”

Ośrodki kultury w małych miastach mają za zadanie pokazywać jak piękny i kolorowy jest świat. Być miejscem kontaktu z różnorodną kulturą, wskazywać drogowskazy, gdzie szukać, nakierowywać i właśnie z tej myśli powstał pomysł na „Jazz w rodzinnym mieście” – projekt, którego głównym przesłaniem jest pokazać mieszkańcom Wągrowca, że ten gatunek muzyczny nie jest tylko wymagający i trudny w odbiorze dla przeciętnego odbiorcy, ale to muzyka, która daje radość, dobrą zabawę i otwiera na nowe horyzonty.

Projekt pt.: Jazz w rodzinnym mieście zakłada przeprowadzenie cyklu wydarzeń o charakterze edukacyjno-animacyjnym, dedykowanych różnym grupom odbiorców ze względu na wiek oraz stan zdrowia. Wydarzenia organizowane w ramach cyklu mają mieć różny charakter, który pozwoli w sposób kompletny przekazać czym jest jazz taka forma spowoduje także, że całość będzie bardziej interesująca i dostępna dla indywidualnego odbiorcy. Nasze doświadczenia pokazują, że w różnych sposób możemy rozmawiać z dziećmi i młodzieżą.
W ramach projektu chcemy przeprowadzić jednodniowe warsztaty taneczne, które zakończą się wspólnym dancingiem, biesiadowaniem przy muzyce na żywo. Poprzez zabawę, w sposób dostępny wykwalifikowani trenerzy przekażą istotę swingu. Ostatnią składową projektu będzie koncert, którego celem będzie pokazanie, że dzisiejszy jazz to wielka wariacja na temat tego gatunku. Składowe cyklu dobrane są w taki sposób, aby jak najbardziej całościowo przedstawić gatunek, oswoić odbiorców z różnorodnością, pokazać, że nie ogranicza nas nasze małe miasteczko, a jest właściwie furtką do wielkiego świata, także tego muzycznego.

Warto przypomnieć, że projekt Jazz w rodzinnym mieście był realizowany w Wągrowcu także w latach 2020-2021, z inicjatywy śp. Grzegorza Bartkowiaka, zastępcy dyrektora wągrowieckiego MDK.

19.08.2023r. – Warsztaty Swingu i koncert Racing Team Swing

19 sierpnia Amfiteatr Miejski był miejscem odbywania się nieszablonowych warsztatów tańców swingowych prowadzonych przez parę instruktorów Swing Craze zakończonych pokazem powarsztatowych i koncertem grupy jazzowej Racing Team Swing. Na bezpłatnym wydarzeniu zgromadziło się blisko 150 osób.

26.08.2023r. – Koncert Leszka Możdżera, Adama Palmy i Big Band 241

Muzyka jazzowa już na stałe wpisała się w życie kulturalne Wągrowca. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w specjalnym cyklu audycji edukacyjnych, warsztatów i koncertów znanym już publiczności jako „Jazz w rodzinnym miescie”. Gatunek ten jest połączeniem muzyki ludowej, artystyczneji rozrywkowej – tak chcemy go przedstawić wszystkim naszym odbiorcom. Zagwarantujemy emocje na najwyższym poziomie w wydarzeniach, które odbędą się na naszej lokalnej scenie!

26 sierpnia odbyła się prawdziwa uczta muzyczna – niepowtarzalny Leszek Możdżer ponownie odwiedził nasze miasto! Razem z legendą polskiej i światowej sceny muzycznej wieczór uświetnili Adam Palma oraz działający przy wągrowieckim Domu Kultury Big Band 241.

Na wszystkie wydarzenia w ramach cyklu ”Jazz w rodzinnym mieście” obowiązywały bezpłatne wejściówki, które wydawane były w Kasie Miejskiego Domu Kultury. To z pewnością było wspaniałe przeżycie – na koncert wydano 800 biletów!

28.09.2023r. – Audycje jazzowe dla młodzieży Marty Jastrząbek z zespołem

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu, Szkół Podstawowych w Wągrowcu oraz młodzież z Ogniska Pracy Pozaszkolnej miały okazję uczestniczyć w audycjach jazzowych w ramach projektu „Jazz w rodzinnym mieście”. Przechodząc od pogadanki na temat pracy oraz organizacji w kulturze po audycję jazzową. Uczestnicy poznali cechy muzyki jazzowej, jej rodzaje, przeprowadzony został quiz oraz zabawa w formacie „Jaki to utwór?”.

Rozmowę o kulturze przeprowadziła Pani Dyrektor MDK – Iwona Szafran, natomiast audycję jazzową – Marta Jastrząbek Maćkiewicz z zespołem w którego skład wchodzą Michał Maćkiewicz, Michał Modrzyński, Michał Czwichwocki oraz Krzysztof Seweryn Janiak.

Dziękujemy uczniom oraz nauczycielom za udział w audycjach.

06.10.2023r. – Audycja edukacyjna: Bolewski i Tubis grają Ciechowskiego

Ich muzyka to niespotykane połączenie piosenki i improwizacji, polskie teksty, niezwykła synergia, która zaskakuje i przyciąga uwagę podczas występów na żywo – o czym przekonała się już publiczność w blisko 50 miastach, które odwiedzili w ramach trasy koncertowej promującej album „Lunatyk”. Nieprzewidywalny pierwiastek improwizacji, sprawia, że tworzona przez nich muzyka określana jest jako wysmakowany balans między jazzem a muzyką pop w odważnej improwizowanej odsłonie. To właśnie koncerty i spotkania z publicznością dają im najwięcej satysfakcji, a słuchacze mówią, że na scenie tworzą tyle dźwięków, ile musiałby zagrać kwartet.

28.11.2023r. – Audycja edukacyjna p.t.: Koncert muzyki rozrywkowej w aranżacjach jazzowych BIG BAND 75

Wyjątkowa audycja edukacyjna pt. koncert muzyki rozrywkowej w aranżacjach jazzowych dedykowanych seniorom odbył się 28 listopada o godz. 18:00  w duża sali Kina. Muzyvczny popis  dał niesamowity Big Band 75 – zespół z Bydgoszczy. Wystąpili dla Was w składzie sekcji saksofonów, trąbek, puzonów i sekcji rytmicznej (gitara elektryczna, piano, gitara basowa, zestaw perkusyjny).

Przenieśliśmy się w świat jazzu, który otulił Was muzyką rozrywkową i niezapomnianymi dźwiękami z ekranu filmowego.

Na wydarzenie obowiązywały bezpłatne wejściówki, których wydano 240.

Skip to content