Wągrowiecki Chór Kameralny
Opublikowano 25.07.2022 17:05

WĄGROWIECKI CHÓR KAMERALNY powstał 1 października 1989 roku z inicjatywy pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wągrowcu. Artystyczne kierownictwo zespołu sprawuje Andrzej Kaliski – absolwent Instytutu Muzykologii Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz absolwent dyrygentury chóralnej I Wydziału w klasie prof. Stefana Stuligosza Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest współzałożycielem Chóru, który prowadzi od czasu jego powstania.

Członkowie zespołu zajmują się różnymi profesjami. Są wśród nich: nauczyciele, lekarze, urzędnicy, handlowcy, gospodynie domowe, absolwenci różnych szkół.

W swojej bogatej ofercie repertuarowej Chór ma utwory zarówno z zakresu muzyki sakralnej, jak i świeckiej. Prezentuje kompozycje mistrzów dawnych, a także kompozytorów współczesnych (polskich, niemieckich, francuskich, angielskich, włoskich, rosyjskich). Z równym powodzeniem wykonuje dzieła Wacława z Szamotuł (XVI – wiecznego kompozytora), jak bardziej współczesnego Józefa Świdra.

Repertuar Chóru to także pokaźny zbiór kolęd z różnych epok, madrygały, pieśni pasyjne, ludowe i patriotyczne. Nie brak także współczesnych szlagierów.

Swój program Chór prezentował podczas licznych koncertów i uroczystości w kraju i za granicą ( w Holandii, Niemczech, Francji i Rosji).

 

Największe osiągnięcia artystyczne zespołu:

- Puchar Wojewody Pilskiego na Wojewódzkim Konkursie Chórów (Piła, 1984),

- I miejsce w okręgowej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej (Koszalin, 1985),

- udział w Ogólnopolskim Koncercie Chórów „Legnica Cantat” (Legnica, 1990),

- główna nagroda na Wojewódzkim Konkursie Chórów województwa pilskiego (Piła, 1992),

- III miejsce na VII Wielkopolskich Konfrontacjach Chórów (Koło, 1996).

 

Chór ma także na swoim koncie płytę CD, wydaną przez Miejski Dom Kultury w Czerwcu 1997, pt. „Musica sacra w wągrowieckiej Farze”.

 

 

 

 

Miejski Dom Kultury zaprasza: ROCK NOC 2024