Sekcja fotograficzna
Opublikowano 03.08.2022 09:09

PRACOWNIA TECHNIK SZLACHETNYCH I HISTORYCZNYCH  wyłoniła się z „wirtualnej pracowni fotograficznej” i uczestników zajęć fotograficznych dla zaawansowanych prowadzonych od wielu lat w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu przez Lecha Szymanowskiego. Obecnie pracownią fotograficzną opiekuje się Piotr Duszer.

Facebookowa Grupa „Wirtualna Pracownia Fotograficzna MDK. Szkoła kadru. Warsztaty naświetlania” powstała w czasie epidemii corona wirusa w marcu 2020 r., jako ekwiwalent stałych zajęć fotograficznych Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu. Jej celem jest popularyzacja fotografii, szeroko pojęta edukacja fotograficzna, dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami fotograficznymi między członkami grupy.

Członkami Grupy są fotografowie, miłośnicy, adepci i debiutanci w dziedzinie fotografii, którzy pragną wykonywać lepsze zdjęcia, dzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami i ciągle UCZYĆ SIĘ FOTOGRAFII, bez względu na stopień zaawansowania. Aktualnie (lipiec 2022) skupia 54 członków.

Wiosną 2022, kilka osób z Wągrowca, Poznania i Chodzieży bierze udział w realnych zajęciach ciemniowych w PRACOWNI TECHNIK SZLACHETNYCH I HISTORYCZNYCH, która znajduje się budynku Warsztatowi Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu.

Na cotygodniowych zajęciach (środy, 17.00-20.00) uczestnicy poznają i doskonalą historyczne, XIX i XX wieczne techniki fotograficzne, zarówno srebrowe, żelazowe, chromianowe, z użyciem starych aparatów fotograficznych. Regularnie do prowadzenia zajęć zapraszani są zaprzyjaźnieni artyści zajmujący się fotografią tradycyjną i alternatywną.

Anthotypia, luxografia, rayogramy, fotografia otworkowa, fotografia wielkoformatowa i średnioformatowa, cyjanotypia, guma chromianowa, lithprint, vandyke, albumina, gum oil print, polaroid, polaroid transfer to tylko niektóre tematy podejmowane w Pracowni.

Tutaj narodził się i zrealizowany został projekt: KONKURS FOTOGRAFII ARTYSTYCZNEJ „ŹRÓDŁA” WĄGROWIEC 2021. Wystawa pokonkursowa, na którą zgłoszone zostało prawie 100 prac uczestników z całej Polski, eksponowana była w Galerii MDK w Wągrowcu i w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy.

W czasie ferii zimowych i letnich „Pracownia” prowadzi atrakcyjne zajęcia warsztatowe dla dzieci. Sporadycznie zaś spacery fotograficzne dla dorosłych.

 

 

Miejski Dom Kultury zaprasza: Klimakterium 2