SMS z Kulturą

 

LINK DO ZAPISANIA SIĘ DO SMS-a Z KULTURĄ:
https://ssl.smsapi.pl/apps/newsletter_sms/index/6437E0283463356613F3513E

 

Lech Szymanowski "Notatki z prowincji. Część 2." Wystawa fotografii.
„Notatki z prowincji" to długoterminowy projekt fotograficzny, nad którym jej autor pracuje od co najmniej 20 lat. Pierwsza część wystawy miała premierę w 2017 roku w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Notecią. Wiodącymi tematami były pamięć i przemijanie, wielkopolska wieś i miejsca święte.
"Część 2" jest miejska i małomiasteczkowa; dotyczy pojęcia prowincji, miejsc gdzie czas i przestrzeń mają swoiste znaczenie. Fotografie do obu zestawów powstawały równolegle od początku XXI wieku.
Wystawa premierę miała w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, skąd pojechała do Galerii w Pile, Osieku i Świdnicy.
Prezentacja w Galerii Miejskiego Domu Kultury uzupełniona została specjalnie o kilka zdjęć z najbliższej okolicy Wągrowca.
Zapraszamy Państwa już 21 października o godz. 18:00 na wernisaż wystawy. Spotkanie odbędzie się w Galerii MDK.
 
 

WSPÓLNE ŚPIEWANIE: POLSKIE PIEŚNI HISTORYCZNE
Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na kolejną odsłonę wspólnego śpiewania Polskich Pieśni Historycznych
5 listopada o godz. 16:00 wystąpią przed Wami lokalne, jak i okoliczne chóry:
Wągrowiecki Chór Kameralny, Chór No Name, Chór Akatyst, Chór Kasztelanki, Zespół Śpiewaczy im. Stanisława Moniuszki, Zespół Wokalny Echo oraz Chór GIGAVOC.
Do zobaczenia - połączmy się poprzez muzykę! 

Wstęp na koncert jest wolny.
 
 
DKF PIĄTY ELEMENT: "POPRZEDNIE ŻYCIE"
In-Yun to koreańskie przekonanie, że ludzie zbliżają się do siebie, bo ich dusze poznały się w poprzednich wcieleniach. Nora (Greta Lee) i Hae Sung (Teo Yoo) dorastali razem w Korei Południowej. Rozdzieleni przez los jako dzieci, odnajdują się po latach dzięki mediom społecznościowym. W końcu miłosna i migrancka odyseja zaprowadziła oboje do Nowego Jorku. Nora jest już wtedy mężatką, a Hae Sung świeżo upieczonym singlem. "Co by było gdyby?" - to pytanie nie przestaje kołatać w ich głowach. A także w głowie męża Nory (John Magaro) zaskoczonego nagłą wizytą Koreańczyka.
Wydarzenie biletowane
 
ŚWIĘTUJEMY 100 LAT WARNER BROS!: "OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE"
Wyjątkowe dzieło w dorobku Stanleya Kubricka, to kulminacja kariery reżysera, który opowiadał różne historie, jest jednocześnie przerażający, seksowny i porywający, a także odkrywa przed nami świat, który nie przypomina niczego, co mogłoby istnieć poza umysłem twórcy. Jest tak bogate, dziwne i porywające, a jednocześnie też znajome w niepokojący sposób. William (Tom Cruise) wyrusza na nocną eskapadę, po tym, jak żona (Nicole Kidman) opowiada mu o swoich fantazjach erotycznych z innym mężczyzną. Eskapada ta może zagrozić jego małżeństwu, a jego samego uwikłać w zagadkowe morderstwo o podłożu seksualnym.
 
KONCERT PAMIĘCI POLEGŁYCH W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ

Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości już po raz dziesiąty wybrzmi w murach wągrowieckiego klasztoru. Wszystko zaczęło się w 2013 roku i wpisało się w na stałe w harmonogram wydarzeń Narodowego Święta Niepodległości w Wągrowcu. Tradycyjnie na estradzie zobaczymy wągrowieckich Artystów z Chóru The Hoor, którzy wystąpią wraz z Chórem Akademickim Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Orkiestrą Symfoników Bydgoskich. W murach naszego klasztoru usłyszymy po raz pierwszy dzieło Antonina Dvoraka Te Deum oraz Pieśni polskie Karola Szymanowskiego w opracowaniu Miłosza Bembinowa. Solistami będą Artyści cenieni i rozpoznawalni na polskich estradach i scenach operowych: Roksana Korban, Justyna Gęsicka, Krzysztof Zimny i Damian Wilma. Przy pulpicie dyrygenckim koncert poprowadzą Tomasz Kotwica oraz Pan Profesor Bernard Mendlik - Honorowy Obywatel Miasta Wągrowca.

Serdecznie zapraszamy na jubileuszowy 10. Koncert Pamięci Poległych w Walce o Niepodległość - do zobaczenia 11 listopada o godz. 19:00 w wągrowieckim Klasztorze.

DKF PIĄTY ELEMENT: "FALCON LAKE"
Opowieść o pierwszej wakacyjnej miłości, a może trzymająca w napięciu historia o duchach? Fabularny debiut kanadyjskiej reżyserki Charlotte Le Bon łączy w sobie oba te elementy. Trzynastoletni Bastien spędza kolejne leniwe dni w domku letniskowym nad jeziorem. Chłopak jest wyraźnie zauroczony dziewczyną z sąsiedztwa, nieco starszą Chloé. Ta, początkowo zdystansowana, odpowiada jednak na zainteresowanie młodego bohatera, a ich relacja z każdą spędzoną wspólnie chwilą staje się coraz bliższa. Pomimo różnicy wieku między nastoletnimi bohaterami tworzy się szczególna więź, pełna niewinnych wygłupów, kotłujących się emocji, ale i nieco przerażających opowieści

KINO DLA PAŃ: "PODRABIANI ZAKOCHANI"
16.11 - 19:30

ON to playboy i nadęty bufon, który wykorzystuje swojego robota-klona do pierwszych randek, by wkroczyć jak rycerz na białym koniu, gdy robi się bardziej pikantnie. ONA to miłośniczka drogich torebek, która chętnie korzysta z pomocy swojej sobowtórki, by naciągać na drogie prezenty napotkanych naiwniaków. Wszystko działa bez zarzutu, do czasu aż na ich wspólną randkę wysyłają swoje nie do końca legalne zamienniki.   Kiedy między robotami zaczyna iskrzyć, postanawiają zbuntować się przeciwko swoim właścicielom i uciec w świat. Charles i Elaine muszą odkryć karty i pomimo niechęci do siebie ruszyć w pościg za swoimi sobowtórami, zanim sytuacja całkowicie wymknie się spod kontroli...

ROZHULAĆ WĄGROWIEC! - ZAJĘCIA TANECZNE HULA

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKAMI: WOJCIECH GANCZAREK

Wojciech Ganczarek
18 listopada 2023 / sobota / godz. 18:00
Galeria MDK / ul. Kościuszki 55
Wstęp wolny!

Spontaniczna podróż rowerowa zmienia się w 10-letnią wędrówkę po krajach, regionach i problemach społecznych Ameryki Łacińskiej.
Klucząc z Meksyku na południe —czasem na wschód, na zachód lub z powrotem na północ— używany rower o stalowej ramie przebywa 50.000 kilometrów.

Najistotniejszy nie jest jednak dystans, a, wręcz przeciwnie, zbliżenie.
Stopniową transformację podróży widać po działalnościach podejmowanych w drodze: między niewielkimi koncertami muzyki z Europy Środkowej zapoczątkowanymi w Nikaragui a filmami dokumentalnymi skupionymi na miejscowych problemach i mającymi wywołać dyskusję właśnie tam, na miejscu, prowadzi dość naturalna, ale długa ścieżka zmiany własnego postrzegania.

Powolne, niezaplanowane i nieintencjonalne zrastanie się z otoczeniem karmione —kto wie— pewnie prostą potrzebą przynależności. Jak chwast, jak drzewo. Na koniec pozostaje pytanie, czy to rzeczywiście koniec. I czy z takiej podróży na pewno da się wrócić.

Wojciech Ganczarek:
Urodzony w 1988, absolwent matematyki stosowanej i fizyki teoretycznej;
w latach 2013-2023 w niekończącej się trasie rowerowej po Ameryce Łacińskiej.
Autor relacji, reportaży i esejów w mediach krajowych (Tygodnik Przegląd, BikeBoard, Magazyn Kontakt i inne)
a także książek:
“Upały, mango i ropa naftowa” (2017)
“Zabrali mi kraj. Rozmowy z Wenezuelczykami na emigracji” (2020)
“Sprzedani. Reportaże z peryferii” (2022),(Nagroda Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2022).
Twórca dokumentalnego filmu pełnometrażowego “Soy paraguayo” (2019, pokazany m.in. na SUNCINE w Guanajuato) i kilku krótszych form dokumentalnych z Ameryki Południowej (np. Rio Bote), obecnie w trakcie postprodukcji cyklu “Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”.

organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Miejski Dom Kultury w Wągrowcu

 
SPEKTAKL WEEKEND Z R. - "A SURFEIT OF LOVERS"

Propozycja idealna na jesienny wieczór! Zapraszamy na spektakl komediowy Weekend z R. - "A Surfeit of Lovers". Aktorzy teatralni po raz kolejny odwiedzą Wągrowiec, i to już 22 listopada. Bilety już w sprzedaży!

Weekend z R. - "A Surfeit of Lovers"
Lata dwudzieste. Clarice i Roger to małżeństwo szczęśliwe, spełnione, odnoszące sukcesy na każdej płaszczyźnie. Rozumieją się bez słów, nie widzą świata poza sobą. Lecz to tylko pozory. Przepełnieni są miłością, ale czy tylko do siebie? Okazuje się że "ta" miłość może być ogromnym problemem. Gdy nagle wyjazd służbowy Rogera zostaje odwołany, kompletnie psuje to szyki jego żonie. Mąż w domu to nie lada wyzwanie dla Clarice, która miała zaplanowany ten czas w najdrobniejszych szczegółach. Cała sytuacja wywołuje szereg nieporozumień i komplikacji przez co akcja nabiera zawrotnego tempa. Teraz Clarice musi wykazać się niebagatelną wyobraźnią i pomysłowością, żeby utrzymać swoją tajemnicę przed mężem do końca.

 

 

KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA!: "PRZYPADEK"

SPEKTAKL "MOMO" PRZYGOTOWANY PRZEZ TEATR MAŁY
26.11.2023r. godz. 16:00, Duża Sala Kina MDK, Wstęp Wolny

Audycja edukacyjna pb. "Koncert muzyki rozrywkowej w aranżacjach jazzowych" w wykonaniu BigBang 75

28.11.2023r. godz. 18:00, Duża Sala Kina MDK, wstęp wolny

ŚWIĘTUJEMY 100 LAT WARNER BROS!: "WIELKI GATSBY"
Nowy Jork, lata 20. XX wieku. Gatsby (Leonardo DiCaprio) - milioner wywodzący się z niższych sfer - po 11 latach spotyka swoją wielką miłość, Daisy (Carey Mulligan), z którą wcześniej rozdzieliły go różnice społeczne. Romans wszech czasów, prohibicja, huczne przyjęcia, kostiumy największych kreatorów mody i pogoń za marzeniami w filmie wizjonera kina - Buza Luhrmana (Moulin Rouge!, Romeo i Julia). Wielki Gatsby w rytmie nowoczesnej muzyki (Beyonce, Lana Del Rey, Jay-Z, Bryan Ferry), zrealizowany w oparciu o klasykę amerykańskiej literatury, to prawdziwa filmowa uczta.

 

Miejski Dom Kultury zaprasza: Koncert Malwiny Paszek "Dziewuchy"